Bezpečnostní holící strojky

Bezpečnostní holící strojky

Jednodílné strojky

Konstrukce z jednoho kusu v sobě skrývají mechanismus, který umožňuje otevřít hlavu čepele a tím vyměnit použitou čepelku za novou. Pro tento typ holicího strojku existuje několik jmen jako běžně používaný Butterfly neboli motýlek. Takový strojek má obvykle ve spodní části držadla otočný knoflík, jehož otočením se strojek otevře jako křídla motýlí a je připraven na výměnu žiletky. Někdy se otáčí celá rukojeť. Butterfly holící strojky se staly populární díky extrémní snadnosti výměny žiletek. Mezi tyto strojky patří The Shave Factory double edge razor. Jedna z nevýhod motýlích strojků je opotřebení otvíracího mechanismu běžných používáním strojku. Další je nemožnost rozebrat vnitřní hlavu strojku a řádně ho vyčistit od nahromaděného holícího mýdla.
Dvoudílné holící strojky s nastavením tvrdosti holení se skládají z držadla a hlavy, která se dá ve své horní části otevřít a tím vyměnit žiletku. Nastavitelné holicí strojky umožňují měnit úroveň agresivity používanou při holení. V bezpečnostním strojku je mechanismus, který otočením držadla zvětšuje nebo zmenšuje prostor mezi bezpečnostní částí holící hlavy a žiletkou. To zvyšuje a snižuje agresivitu holícího strojku respektive sílu, která je rozložena mezi žiletku a holící hlavu.
Nejoblíbenějším typem jsou pravděpodobně třídílné holicí strojky. Nejstarší modely pocházejí z počátku 20. století. Jsou podobné jako dvoudílný holicí strojek, s výjimkou holicí hlavy, kterou lze vytočit  z rukojeti. Mezi tři kusy patří držadlo, základna hlavy a horní část řezací hlavy. Důvod, proč jsou třídílné holicí strojky tak oblíbené, je ten, že se snadno čistí a udržují. Protože nemají žádné pohyblivé části jako Butterfly je velmi pravděpodobné, že Vám jeden strojek vydrží na celý život. "Jedinou" nevýhodou je výměna žiletek, která je ze tří zmíněných typu konstrukce holících strojků nejméně praktická. I tak Vám ale zabere malou chvíli. Při výměně žiletek na třídílném holícím strojku musíte být o něco opatrnější, protože s čepelkou budete manipulovat daleko více. U nás najdete třídílné holicí strojky od italské společnosti OMEGA.
Závěr o typech bezpečnostních holicích strojků

Jak vidíte, existuje několik různých typů holicích strojků, které máte k dispozici ve světě mokrého holení. Konstrukce z jednoho kusu jsou skvělé pro snadnou výměnu žiletky, ale jsou zatěžovány větším opotřebením a obtížněji se čistí. Dvoudílné strojky vydrží dlouho, pokud se o ně dobře postaráte. Třídílné provedení Vám bude sloužit určitě nejdéle, ale má o něco složitější výměnu čepelky. Není to ovšem nic, co by Vás mělo po trochu praxe trápit.


Standa, mokrého holení fanda J