Klasická břitva nebo bezpečnostní holící strojek?

Klasická břitva nebo bezpečnostní holící strojek?

Co jsou tedy zač?


Nejspíš máte představu o tom, co je to břitva, běžně se vyskytují ve filmech nebo si ji možná pamatujete od svého dědy, který ji používal, když jste byly ještě děti. Břitva neboli straight razor anglicky je kus rovného kovu s ostrou hranou čepele, která je připevněna k otočné rukojeti. Břitvy byly v podstatě prvními a jedinými typy nástrojů pro holení, které byly vynalezeny, dokud kolem roku 1900 nevynalezl King Camp Gillette svůj bezpečnostní holící strojek. Od té doby popularita břitev pomalu klesala až do bodu, kdy byly skutečně a pravidelně používány pouze profesionálními holiči. Trendy se ovšem vracejí a břitvy si pomalu dláždí svou cestu zpět a to převážně mezi mladými gentlemany a to ze dvou jednoduchých důvodů. Mají výborné oholení a taky jsou prostě skvěle old school. Bezpečtnostní strojky mnohem více svým vzhledem i funkčností připomínají jednorázové holící strojky nebo Mach 3 a Fusion velmi známe z televizních reklam. Přestože většina výměnných břitů a dokonce i jednorázových holicích strojků je vyrobena z plastu, bezpečnostní holicí strojky vyšší kvality jsou téměř vždy konstruovány výhradně z kovu.

 

Jednou z hlavních výhod používání klasické břitvy je fakt, že přichází s jednou čepelí, která vydrží po celý život. S pokročilými znalosti honování a holení budete potřebovat ostřit čepel jednou za šest až dvanáct měsíců. Další výhodou je její délka, která pokrývá větší část tváře při jednom tahu. Dává Vám také větší volnost v uchopení a ovládání. Holení s břitvou vyžaduje hodně cviku a trpělivosti. Stará generace holičů se s břitvou učila na nafouknutém balónku. Existuje daleko větší šance, že se při holení s břitvou říznete než s bezpečnostním strojkem. Pokud se břitva z jakéhokoliv důvodu poškodí, zoubek na čepeli atd. budete ji potřebovat vyměnit za novou. Pokud se břitva zcela otupí, zabere spousta času a dovedností k opětovnému naostření čepele. Taky se traduje, že břitvu, kterou při výrobě nabrousil mistr nožíř, už nikdo nikdy to původního stavu nenabrousí. Počáteční investice do břitvy je obvykle dražší než při nákupu bezpečnostního strojku.

 

Největší výhodou použití holicího strojku je dosažení dokonalého oholení s daleko méně cviku a času ve srovnání s holením s klasickou břitvou. Hladké oholení vyžaduje zkrátka mnohem méně praxe. Výhodou je také rychlá a snadná výměna čepelky s dvojitou hranou, kdykoli se otupí. Ve srovnání s moderním holicím strojkem typu Mach 3 nebo Fusion je holení pomocí bezpečnostního holicího strojku stále velmi levné. Oboustranná čepelka se dá koupit od dvou korun za kus a obvykle vydrží od 5 do 7 oholení plus mínus pár navíc. Záleží na typu vousů, jejich tvrdosti, hustotě atd. Nevýhodou je, že budeme muset kupovat nové a nové žiletky stále dokola zatímco pánovi s klasickou břitvou vydrží jeden kus po celý život.

 


Dalším z hlavních rozdílů mezi holicími strojky a břitvou je v samotné čepeli. Na břitvě je čepel dlouhá, odkrytá a můžeme říct velmi nebezpečná (uchovávejte mimo dosah dětí), zatímco bezpečnostní holící strojky vyžadují použití odnímatelných žiletek, které zapadnou do hlavy holicího strojku. Co to znamená pro vás, uživatele?

No, pro začátek, mnoho mužů dává přednost snadnosti a pohodlí bezpečnostních holících strojků, protože můžete jednoduše zahodit ostří a sáhnout po novém, kdykoli se stane tupým. Na druhou stranu břitvy vyžadují honování a ostření, aby se udržely správně ostré. Ve skutečnosti budete muset břitvy protáhnout na obtahovacím řemenu před každým použitím. V opačném případě by se čepel mohla rychle otupit a nakonec vyžadovat speciální zaostření, které může být neuvěřitelně drahé. Bezpečnostní holicí strojky jsou také oblíbené pro skutečnost, že existuje tolik různých druhů a vlastností čepelek (žiletek), že jich můžete vyzkoušet celou, dokud nenajdete tu nejlepší pro vaši konkrétní vousy. Na druhou stranu skutečnost, že budete muset pro váš holicí strojek neustále nakupovat náhradní čepelky, znamená, že z dlouhodobého hlediska by tato metoda holení mohla být o něco nákladnější než použití klasické břitvy. Ale jak už bylo řečeno, většina náhradních čepelek je poměrně levná, takže pravděpodobně za ně nakonec utratíte mnohem méně, než byste utratili za nákup náhradních břitů k holícím strojkům jako jsou Mach 3 nebo Fusion.

 

Pokud patříte mezi ty, kteří znají o holení naprosto všechno, tak pro Vás bude pokračování článku naprostá ztráta času. Pokud ale patříte mezi ty, kteří hledají lepší a kvalitní oholení, tak věřte, že se všechno točí okolo mokrého holení. Mokré oholení nejen že lépe připraví obličej a vousy k samotnému holení, ale také poskytuje mnohem lepší výsledky s menším podrážděním. Důvodem je to, že opravdové oholení za mokra s použitím bezpečnostního holicího strojku nebo klasické břitvy, využívá pouze jednu čepel, a to extrémně ostrou čepel. Zatímco některé  společnosti promují na trhu své holicí strojky s vícenásobnými břity jako nejlepší pro nejjemnější oholení, pravdou je, že vám pro dokonalé oholení stačí pouze jedna čepel. Kromě toho, čím méně se čepel dotýká vaší tváře, tím menší je podráždění pokožky. Jak si dokážete představit, každý dotek s vícenásobným břitvou je ekvivalentem tří až pěti doteků s jediným břitvou a jako takový pravděpodobně způsobí mnohem větší podráždění ve srovnání s použitím bezpečnostního holící strojku nebo břitvy. 

Největší problém s jednorázovými nebo kazetovými holicími stroji spočívá v hmotnosti a kvalitě ostří. Zatímco břitvy a bezpečnostní holicí strojky mají tendenci používat vysoce kvalitní ocel, plastové jednorázové strojky používají kov nižší kvality, který jednoduše nemůže dosáhnout tak ostré hrany. To znamená, že budete muset zatlačit silněji, aby ostří správně řezalo, což dále zvyšuje míru podráždění. Kvalitní břitva nebo bezpečnostní holicí strojek v zásadě klouzají po tváři, protože jejich hmotnost vykonává veškerou práci a tím poskytuje snadnější oholení a zároveň snižuje bolest a podráždění.

 

Nyní, když znáte základní principy mezi břitvou a holícím strojkem, můžeme přejít k finálnímu srovnání.

 

Holicí strojky:

  • Nižší počáteční investice ve srovnání s břitvou a minimální trvalé náklady na nákup náhradních čepelek.
  • Nízká náročnost ve zvládnutí praxe v holení.
  • Mírně zvýšené riziko říznutí ve srovnání se strojky typu Mach 3 a Fusion, ale mnohem nižší než u klasických břitev.
  • Dokáže poskytnout mnohem bližší oholení než jednorázový holicí strojek, ale stále má určitá omezení ve srovnání s klasickou břitvou.


Klasická břitva:

  • Získání praxe a cviku pro dokonalé oholení zabere spousta času, protože se budete muset naučit zcela novou metodu holení
  • Vyšší počáteční investice, ale nízké trvalé náklady (s výjimkou případů, kdy břitva potřebuje specialní ostření)
  • Zvýšené riziko říznutí, zejména když se stále učíte správnou techniku
  • Nejvyšší úroveň kontroly, kterou můžete dosáhnout při holení.


Na závěr můžeme vřele doporučit oba dva holící systémy, protože oba prakticky zaručují a poskytují vysoce kvalitní a příjemnější oholení než jaké dostanete s jednorázovým plastovým strojkem. Výběr však záleží na vašich osobních preferencích a na tom, co vám nejvíce vyhovuje. Přesto, pokud jste se ještě nikdy nezkoušeli holit za mokra, doporučujeme vám začít s bezpečnostním holicím strojkem, a to jak kvůli nižší počáteční investici, tak díky skutečnosti, že má mnohem jednodušší použití. Samozřejmě, pokud se cítíte rovnou na klasickou břitvy, měli byste ji určitě zkusit. Ten pocit volné čepele na Vašem krku nenahradí žádná žiletka.


Standa, mokrého holení fanda J